Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Sterowniki PLC (Programowalny sterownik logiczny) to urządzenia służące do sterowania i nadzoru nad procesami produkcyjnymi i przemysłowymi. Sterowniki te zastępują tradycyjne systemy mechaniczne, pneumatyczne i elektromechaniczne, umożliwiając automatyzację i poprawę efektywności procesów produkcyjnych. Aby zapewnić jak najlepsze zrozumienie sterowników programowalnych PLC, w tym artykule omówię ich budowę, działanie, języki programowania i zastosowanie.

 zblizenie plytki drukowanej z roznymi polaczeniami

Budowa i działanie sterowników PLC

Sterowniki programowalne PLC składają się z trzech podstawowych elementów: modułu wejść, modułu wyjść oraz jednostki centralnej. Moduł wejść służy do pobierania sygnałów wejściowych, takich jak sygnały z czujników, przycisków, czy regulatorów temperatury. Zadaniem modułu wyjściowego jest sterowanie urządzeniami wyjściowymi, takimi jak silniki, zawory i przekaźniki.

Jednostka centralna, zwana także procesorem, jest mózgiem sterownika PLC. To ona przetwarza sygnały wejściowe i na tej podstawie steruje urządzeniami wyjściowymi. W jednostce centralnej znajdują się pamięć operacyjna i pamięć programu, w której zapisany jest program sterujący, a także układ wykonawczy, który odpowiada za sterowanie urządzeniami wyjściowymi.

 

Języki programowania sterowników PLC

Aby zaprogramować sterownik PLC, konieczne jest użycie odpowiedniego języka programowania. Istnieją różne języki programowania, które są stosowane w zależności od rodzaju procesu przemysłowego i urządzeń, które są kontrolowane przez sterownik programowalny PLC.

Najczęściej stosowanym językiem programowania sterowników PLC jest Logika Drabinkowa. Jest to język graficzny, który bazuje na schemacie elektrycznym i symbolach logicznych. Kolejnym popularnym językiem programowania jest Diagram Bloków Funkcyjnych, który umożliwia tworzenie bloków funkcyjnych. Inne języki programowania to m.in. Tekst Strukturalny, Sekwencyjny Schemat Funkcjonalny i Lista Instrukcji.

 

Zastosowania sterowników PLC

Sterowniki programowalne PLC znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu i produkcji. Pozwalają one na automatyzację procesów, co umożliwia efektywniejsze zarządzanie produkcją i zmniejszenie kosztów. Jednymi z gałęzi przemysłu wykorzystującymi sterowniki programowalne PLC są przemysł energetyczny, motoryzacyjny i spożywczy. W pierwszym przypadku regulują one wykorzystanie sieci elektroenergetycznych, w pozostałych dwóch służą do nadzorowania produkcji, testowania i kontroli jakości. W przemyśle spożywczym są szczególnie cenne w nadzorowaniu i utrzymywaniu procesu produkcji żywności w celu spełnienia wymagań sanitarnych i zagwarantowania bezpieczeństwa produktów.

Sterowniki PLC stosowane są także w systemach zabezpieczeń, takich jak system alarmowy czy system przeciwpożarowy. Sterowniki te pozwalają na szybkie wykrycie i reakcję w przypadku zagrożenia, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników i zminimalizowania strat materialnych.

Tańsze wersje sterowników programowalnych PLC można wykorzystać w swoim domu, przykładem ich użycia jest automatyzacja oświetlenia lub otwierania bramy garażowej.