Podesty ruchome wynajmowane są na krótki lub długi okres przez firmy działające w różnych branżach, m.in. zajmujące się pracami budowlanymi, remontowymi i porządkowymi, montujące billboardy, szyldy reklamowe i dekoracje okolicznościowe, a także konserwujące samoloty, linie produkcyjne albo urządzenia rolnicze. Na rynku dostępnych jest wiele maszyn o różnych parametrach. Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model?
Podesty ruchome to szeroka grupa maszyn służących do podnoszenia pracowników, narzędzi i materiałów na określone wysokości. W zależności od modelu zwyżki mogą pracować wyłącznie w pionie lub w pionie i poziomie, mieć różne wysokości robocze, wymiary, udźwigi oraz wielkości platform.
Rodzaje podestów ruchomych
Podesty przejezdne ze względu na mechanizm unoszenia dzielą się na:
- podesty nożycowe – platforma przemieszcza się wyłącznie w pionie – unosi się i opuszcza dzięki dwóm rozkładanym ramionom przypominającym nożyce;
- podesty masztowe – platforma umieszczona jest na maszcie, unosi się w górę, ale może być również wysuwana w bok;
- podesty teleskopowe – platforma znajduje się na końcu długiego ramienia, które wysuwa się teleskopowo, zapewniając znaczny wysięg boczny;
- podesty przegubowe – platforma zamontowana jest na końcu ramienia, które ma punkty ruchome w kilku miejscach, dzięki czemu może dotrzeć do miejsc pracy ponad przeszkodami.
Oprócz tego podnośniki koszowe można podzielić, uwzględniając rodzaj zasilania, na spalinowe i elektryczne.
Czym jeszcze różnią się od siebie poszczególne podesty?
Dodatkowo, przy wyborze konkretnej maszyny trzeba zwrócić uwagę na udźwig – od 120 do ponad 1100 kg, wysięg boczny – nawet do 25 metrów, wysokość roboczą – od kilku do 59 metrów, ciężar samego urządzenia – od 180 do ponad 27 300 kg, jego wymiary oraz koła – niebrudzące przeznaczone do użycia wewnątrz pomieszczeń lub terenowe dostosowane do trudnych warunków.
Inne podesty sprawdzą się wtedy, gdy prowadzi się prace w zamkniętych obiektach na wysokości do 6 metrów, a inne wtedy, gdy zadania trzeba wykonywać na zewnątrz, na grząskim gruncie i dużych wysokościach – powyżej 20 metrów.
Jeśli nie wiesz, jaka maszyna będzie najlepsza do Twojej firmy, zdaj się na pomoc specjalistów. Podesty ruchome, ładowarki teleskopowe i inny sprzęt do pracy na wysokości można wynająć lub kupić m.in. w Riwal: https://www.riwal.com/pl. Doświadczeni pracownicy Riwal bez problemu dobiorą model spełniający określone kryteria.
Czas wynajmu
Warto wiedzieć, że zwyżki da się wynająć na krótki lub dłuższy okres – zarówno na jeden dzień, jak i na 1,5 roku. Opcja najmu krótkoterminowego jest dobra dla firm zajmujących się montażem dekoracji i scen plenerowych, kręceniem ujęć do filmów, seriali lub teledysków albo innych, które potrzebują maszyny tylko na określony czas. Najem długoterminowy to alternatywa dla zakupu nowej maszyny. Sprawdza się wtedy, gdy podest ruchomy będzie używany na co dzień przez kilka lub kilkanaście miesięcy, a przedsiębiorstwo nie chce inwestować dużych pieniędzy i ponosić kosztów konserwacji oraz napraw.