Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Centra badawczo-rozwojowe są kluczowe dla współczesnej gospodarki, ponieważ z znacznym stopniu wpływają na jej innowacyjność. Podmioty takie zajmują się bowiem rozwijaniem nowoczesnych technologii, produktów i procesów. Aby otrzymać status CBR, przedsiębiorstwo musi zyskać formalne uznanie od Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jednostka taka powinna udowodnić, że spełnia wymagane kryteria i prowadzi określoną działalność badawczo-rozwojową. Z posiadaniem statusu CBR wiąże się wiele korzyści, włącznie ulgami podatkowymi czy wzrostem wiarygodności na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje też dużo łatwiejszy dostęp do różnych dofinansowań.

Centra badawczo rozwojowe

Ulgi podatkowe i udział w programach krajowych

Firma działająca jako CBR może odliczyć koszty ponoszone na prace badawczo-rozwojowe od podstawy opodatkowania. Dotyczy to takich wydatków, jak chociażby amortyzacja sprzętu, zakup surowców i materiałów czy wynagrodzenia dla pracowników. Status CBR znacząco ułatwia korzystanie z tego rodzaju ulg, ponieważ stanowi bezpośredni dowód na prowadzenie działalności B+R. Centra badawczo rozwojowe mogą też bez przeszkód ubiegać się o dofinansowanie z programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czyli NCBR. Projekty B+R wspiera chociażby Ścieżka SMART, która sprzyja wprowadzaniu różnych innowacji na rynek. Na uwagę zasługują też inne krajowe przedsięwzięcia, realizowane np. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości - PARP. Firmy mające status status centrum badawczo rozwojowego mogą aplikować chociażby do programu Promocja Marki Innowacyjnych MŚP, ukierunkowanego na wdrażanie innowacji i promowanie ich na zagranicznych rynkach.

 

Fundusze europejskie i krajowe

Centrum badawczo rozwojowe może brać udział w największym programie ramowym Unii Europejskiej na rzecz badan i innowacji, czyli EIC Accelerator. Firma z przyznanym statusem CBR zyskuje przewagę przy aplikacji, ponieważ jest bardziej wiarygodna jako podmiot innowacyjny. Podobnie wygląda to w przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych, z których każde polskie województwo posiada własny. W ich ramach udostępniane są fundusze na zróżnicowane projekty badawczo-rozwojowe. Firma działająca jako CBR może wykorzystać te środki na realizację określonych działań na poziomie lokalnym, które są powiązane z innowacjami. Status taki podnosi atrakcyjność przedsiębiorstwa również dla inwestorów kapitałowych, poszukujących jednostek o znacznym potencjalne inwestycyjnym. Fundusze tego typu również wspierają projekty B+R, ułatwiając przy tym komercjalizację wyników prac.

 

foto1

Dotacje na współpracę międzynarodową i rozwój infrastruktury badawczej

Firmy posiadające status CBR mogą starać się o dotacje, które służą do finansowania współpracy międzynarodowej. Inicjatywy takie promują partnerstwo między podmiotami z licznych państw, które chcą realizować wspólne projekty badawczo-rozwojowe. CBR zapewnia też możliwość pozyskania wsparcia finansowego na rozwój infrastruktury badawczej lub jej rozwój. Dofinansowania tego typu są dostępne w ramach programów zarówno unijnych, jak i krajowych. Aby zwiększyć szanse pozyskania wsparcia, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Usługi w tym zakresie oferuje firma doradcza InnovaTree, która zajmuje się m.in. analizą potencjału, pisaniem wniosku, wsparciem eksperckim, sporządzaniem umów czy też rozliczaniem dotacji na końcu.

 

Perspektywy i wyzwania

Z otrzymaniem statusu CBR wiążą się zarówno ogromne szanse, jak i pewne wyzwania. Przedsiębiorstwa ukierunkowane na prowadzenie takiej działalności muszą długoterminowo angażować się w projekty badawcze, a także inwestować w rozwój swojego personelu naukowego. W zamian mogą liczyć na dostęp do unikalnych zasobów, które w znacznej mierze podnoszą ich konkurencyjność rynkową. Kluczowe znaczenie ma jednak szersza perspektywa. Centra badawczo-rozwojowe są bardzo istotne dla kształtowania innowacyjnej gospodarki, która bazuje na wiedzy. Badania i rozwój nie tylko zapewniają przewagę w branży, ale też przyczyniają się do budowania stabilnej pozycji rynkowej.