Internet

Badacze bezpieczeństwa odkryli wyrafinowany schemat, w którym przestępcy wykorzystali funkcję Create2 Ethereum, co doprowadziło do znacznej kradzieży kryptowalut. Ta złośliwa operacja, ujawniona przez specjalistów ds. zwalczania oszustw Scam Sniffer Web3, spowodowała szkodę dla 100 000 ofiar na łączną kwotę około 60 milionów dolarów w okresie sześciu miesięcy.

Więcej…Funkcja Create2 w Ethereum wykorzystana

Hakerzy i przestępcy nigdy nie lekceważą wartości aktywów graczy, nawet jeśli sami gracze często nie zastanawiają się, jak ważne są ich konta i dane personalne. Właśnie dlatego platformy do gier, takie jak Steam, lub usługi przesyłania wiadomości, np. Discord, są wykorzystywane przez cyberprzestępców do bezpośredniego atakowania niczego niepodejrzewających graczy

Więcej…Gracze na celowniku hakerów – oszustwa na Steam i Discord

Urządzenia Internetu rzeczy (IoT) oraz przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT) są dziś używane we wszystkich sektorach gospodarki. Według danych Statista, ich liczba wzrośnie do 2030 roku do 30 miliardów. Ten rozwój stawia świat przed nowym wyzwaniem: jak korzystać z tej tak rozpowszechnionej technologii, nie narażając się na zagrożenia ze strony cyberprzestępców?

Więcej…Jak zmniejszyć ryzyko i ochronić urządzenia IoT i IIoT

Najnowszy kwartalny raport Google dotyczący bezpieczeństwa wzbudził niepokój w społeczności zajmującej się cyberbezpieczeństwem w związku z rosnącym wykorzystaniem przez atakujących natywnych narzędzi chmurowych w celu ukrycia swoich złośliwych działań. Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa zidentyfikowali exploit weryfikujący koncepcję, znany jako „Google Calendar RAT”, który umożliwia wykorzystanie wydarzeń Kalendarza Google do operacji dowodzenia i kontroli (C2).

Więcej…"Google Calendar RAT" - Google ostrzega przed exploitem

Z podstawowych zasad dotyczących higieny cyberbezpieczeństwa wynika, że ​​nie powinniśmy ponownie używać tego samego hasła na różnych kontach. Takie postępowanie tworzy wytrychy dla cyberprzestępców, którzy mogą zagrozić Twojemu cyfrowemu życiu. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy. Niewiele osób chce (lub jest w stanie) zapamiętać kilkanaście różnych haseł do TikTok, Instagram, Snapchat, Facebook, do rezerwacji lotów i pokoi hotelowych, płacenia rachunków itp. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przygotować krótki poradnik, w jaki sposób tworzyć bezpieczne hasła.

Więcej…Czy używanie różnych wariantów tego samego hasła jest bezpieczne?

Smartfony stają się coraz ważniejszymi narzędziami, których używamy w codziennym życiu do pracy, kontaktu z rodziną i przyjaciółmi oraz wykonywania różnych innych czynności, w tym bankowości, robienia zakupów czy uczenia się nowych umiejętności. Są jednak również bardzo dochodowym celem dla cyberprzestępców, którzy chcą zdobyć ogromne ilości informacji przechowywanych na naszych urządzeniach kieszonkowych. Dlatego tak ważne stało się, aby użytkownicy zachowali czujność i odpowiednio zabezpieczyli swoje smartfony przed nieautoryzowanym dostępem, złośliwymi atakami i kradzieżą tożsamości. Aby złagodzić te zagrożenia i zachować kontrolę nad swoim cyfrowym życiem, postanowiliśmy podzielić się listą 10 najczęstszych zagrożeń oraz jakich aplikacji unikać dla bezpieczeństwa urządzeń mobilnych, którą przygotował zespół do spraw cyberbezpieczeństwa Bitdefender.

Więcej…Jakich aplikacji unikać? 10 największych zagrożeń

Biura rachunkowe, które przetwarzają nie tylko liczby, ale również czułe informacje finansowe swoich klientów, zapewnienie bezpieczeństwa danych to priorytet. Samo naruszenie zasad RODO przez administratora  może skutkować karą finansową do 20 000 000 EUR. Październik jest Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. To okres, w którym organizowane są różnego rodzaju kampanie, wydarzenia, szkolenia i inne działania edukacyjne mające na celu podniesienie poziomu wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród obywateli, przedsiębiorstw i instytucji. To zatem najlepszy czas na to, aby przypomnieć, na co szczególnie powinni uważać księgowi i właściciele biur rachunkowych.

Więcej…Biura rachunkowe. Jak dbać o bezpieczeństwo danych?

Mieszkańcy Warszawy w ostatnich tygodniach znajdowali za wycieraczkami swoich samochodów mandaty z kodem QR. Zeskanowanie go prowadziło do fałszywej strony, na której ofiary miały pozostawić swoje dane. Ataków z wykorzystaniem kodów QR jest znacznie więcej. Wiadomości od cyberprzestępców możemy też znaleźć w skrzynkach e-mail. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Więcej…Quishing: ataki za pomocą kodów QR

Rozwiązanie bezpieczeństwa biznesowego Bitdefender w dalszym ciągu zdobywa najwyższe niezależne wyróżnienia. Tym razem firma Forrester przyznała Bitdefenderowi pozycję Lidera w raporcie The Forrester Wave™: Endpoint Security w IV kwartale 2023 r. Wyniki tej oceny przypominają nam, że Bitdefender w dalszym ciągu koncentruje się na dostarczaniu najwyżej ocenianych rozwiązań i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości.

Więcej…Bitdefender liderem w ocenach bezpieczeństwa

Powoli dobiega końca kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Z tej okazji przez cały październik szczególną wagę przykłada się do popularyzacji wiedzy, zwiększania świadomości i wymiany dobrych praktyk w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego wśród młodych użytkowników Internetu. Jednak o tych kwestiach warto pamiętać nie tylko przez 31 dni w roku. Dlatego na stronie Samsung cały czas są dostępne informacje oraz propozycje aktywności, które związane są z zachowaniem zdrowych nawyków cyfrowych.

Więcej…Miesiąc cyberbezpieczeństwa nie tylko w październiku

W październiku już po raz 20 obchodzimy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Przez te cztery tygodnie w roku firmy i instytucje podejmują różne działania tłumaczące, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Od 20 lat nawołują więc do tworzenia silnych haseł czy aktualizowania oprogramowania, uczą rozpoznawania ataków phishingowych. Porady są praktyczne i mogłyby naprawdę poprawić nasze bezpieczeństwo. Problem polega na tym, że... ich nie słuchamy. Barracuda Networks o cyberbezpieczeństwie.

Więcej…Barracuda Networks - 5 rad dotyczących cyberbezpieczeństwa

Internetowi oszuści zawsze szukają nowych możliwości napełnienia swoich cyfrowych kieszeni. Czytają wiadomości i oglądają telewizję w poszukiwaniu kolejnej ważnej rzeczy, którą mogą wykorzystać do kradzieży pieniędzy i danych osobowych od niestrzeżonych internautów. Eskalujący konflikt między Izraelem a bojowymi grupami palestyńskimi stworzył nowe możliwości oszustw, a grupy cyberprzestępcze zaczęły już atakować skrzynki odbiorcze konsumentów fałszywą korespondencją w celu wyłudzenia datków, które rzekomo mają trafić dla ofiar tej wojny. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przyjrzeć się tej kampanii phishingowej i przygotował poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak nie stać się ofiarą hakerów.

Więcej…Bitdefender - nowa kampania phishingowa podczas wojny

Kanały YouTube ze znaczną liczbą subskrybentów są wysoce pożądanym celem dla cyberprzestępców, którzy mogą na nich zarobić, żądając okupu od prawowitego właściciela lub rozpowszechniać oszustwa i złośliwe oprogramowanie wśród subskrybentów. Cykl życia oszustw YouTube rozprzestrzenianych za pośrednictwem głośnych reklam może być różny, ale niezależnie od przypadku hakerzy zwykle postępują według tego samego sposobu – przyciągając swoją ofiarę, wykorzystując znane marki lub osobistości do oszukiwania nieostrożnych widzów. Dlatego zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak nie stracić swojego konta na YouTube oraz jak nie dać się oszukać przez hakera, który podszywa się pod Twojego ulubionego youtubera.

Więcej…Oszustwa na YouTube – jak nie paść ofiarą?

Jak wynika z najnowszego raportu ITRC dotyczącego naruszeń danych, liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem danych zgłoszonych publicznie do końca września tego roku w USA przekroczyła już ostatni rekord zdarzeń związanych z danymi o 14%.  Do tej pory w trzecim kwartale zgłoszono 733 naruszenia związane naruszeniem bezpieczeństwa danych, czego efektem był wyciek danych ponad 66,6 miliona osób.

Więcej…ITRC twierdzi, że wyciekło ponad 66 mln danych osobowych

Sztuczna inteligencja stała się potężnym narzędziem w walce z cyberprzestępcami. Jest skuteczna między inni dlatego, że może tworzyć wzorce standardowej aktywności użytkownika i wykrywać anomalie. Dzięki temu potrafi zidentyfikować sytuacje, w których atakujący wykorzystują do swoich działań przejęte dane uwierzytelniające.

Więcej…Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z przestępcami

Usługa ułatwień dostępu w Androidzie to potężne narzędzie, które pozwala osobom niepełnosprawnym łatwiej korzystać z urządzeń mobilnych. Jest także ulubionym narzędziem przestępców chcących przejąć kontrolę nad urządzeniem. Zespół Bitdefender postanowił przyjrzeć się Usłudze ułatwień dostępu na Androidzie. Dlatego w tym artykule przeanalizujemy, w jaki sposób może nam zagrażać dawanie aplikacjom niepotrzebnych dostępów oraz jak możemy się zabezpieczyć przed działaniami hakerów na Android.

Więcej…Usługa ułatwień dostępu na Android

Członkowie Parlamentu Europejskiego przyjęli w tym tygodniu swoje stanowisko w sprawie nowej ustawy mającej na celu wzmocnienie obrony mediów w UE, w tym zakazu używania oprogramowania szpiegującego przeciwko dziennikarzom. Europejska ustawa o wolności mediów, przyjęta we wtorek przez większość eurodeputowanych, ma na celu zobowiązać państwa członkowskie UE do „zapewnienia pluralizmu mediów i ochrony niezależności mediów przed ingerencją rządową, polityczną, gospodarczą lub prywatną” – wynika z komunikatu prasowego wydanego przez Parlament Europejski.

Więcej…Oprogramowania szpiegowskie na radarze PE

Hakerzy ransomware przeniknęli do infrastruktury IT niemieckiej sieci hoteli Motel One, wyłudzając dane klientów, w tym dane kart kredytowych. Motel One z siedzibą w Monachium został założony w 2000 roku i obsługuje 90 hoteli w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Danii, Polsce, Czechach, Holandii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, a także w USA.

Więcej…Grupa Motel One zaatakowana przez ransomware.